Field tools (8.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (17 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عمل ها

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Import
fa: ورود

en: Label
fa: برچسب

en: Field name
fa: نام میدان

en: Tools
fa: ابزارها

en: Clone
fa: تکثیر سازی

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Locked
fa: قفل شده

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fa: دستور العملی که در ورقه تدوین، زیر این میدان به کاربر نشان داده خواهد شد. <br />تگ‌های مجاز HTML: @tags

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fa: میدان %field قفل شده و نمیتواند تدوین شود.

en: Required field
fa: میدان لازم

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
