Field tools (8.x-1.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Development
ru: Разработка

en: Type
ru: Тип

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Label
ru: Метка

en: Field name
ru: Имя поля

en: Tools
ru: Инструменты

en: Clone
ru: Клонировать

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: %type settings
ru: Настройки %type

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Справка для пользователей по использованию данного поля.<br />Доступные HTML- теги: @tags.

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Instances
ru: Экземпляры

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано и не может быть отредактировано.

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Target bundles
ru: Целевые пакеты

en: Fields to clone
ru: Поля для клонирования

en: Clone fields
ru: Клонировать поля

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности
