Field tools (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Tools
id: Alat

en: Clone
id: Kloning

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: %type settings
id: pengaturan %type

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
id: Intruksi untuk ditampilkan kepada pengguna dibawah field ini pada form penyuntingan. <br />Tag HTML yang diijinkan:@tags

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: The field %field is locked and cannot be edited.
id: Field %field terkunci dan tidak bisa di sunting.

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: Target entity type
id: Tipe entity target
