Field tools (8.x-1.0-alpha7) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Label
pt: Rótulo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Clone
pt: Clonar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: %type settings
pt: Configurações de %type

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções para apresentar ao usuário abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas:@tags

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Instances
pt: Instâncias

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está travado e não pode ser editado.

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: Target bundles
pt: Pacotes Alvo

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade alvo
