Field UI AJAX (8.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (16 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Edit field settings.
pt: Editar configurações do campo.

en: User interface for the Field API.
pt: O interface do utilizador para o Campo API.

en: No fields are present yet.
pt: Os campos ainda não estão presentes.

en: Delete field.
pt: Eliminar campo.

en: There was a problem creating field %label: @message
pt: Houve um problema ao criar o campo %label: @message

en: Storage settings
pt: Configurações de armazenamento

en: Add new %label @entity-type
pt: Adicione novo %label @entity-type

en: Edit storage settings.
pt: Edite as configurações de armazenamento
