Field Validation (8.x-1.0-beta6) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Edit
id: Sunting

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Add
id: Tambah

en: Year
id: Tahun

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Month
id: Bulan

en: Phone
id: Telepon

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: External
id: Eksternal

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Pattern
id: Pola

en: Add rule
id: Tambahkan aturan

en: Delete rule
id: Hapus aturan

en: Belgium
id: Belgia

en: China
id: Cina

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Russia
id: Rusia

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Entity
id: Entitas

en: Max
id: Maks

en: Reverse
id: Terbalik

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Edit rule
id: Edit aturan

en: Column
id: Kolom

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Minimum number of words
id: Jumlah kata minimal

en: Bundle
id: Bundel

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Weight for @title
id: Bobot @title
