Field as Block (8.x-2.3) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Settings
de: Einstellungen

en: Field
de: Feld

en: Field name
de: Feldname

en: Formatter
de: Anzeigeformat

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: Display fields of the current entity as blocks.
de: Felder der aktuellen Entität als Blöcke anzeigen

en: Format type machine name
de: Systemname des Format-Typs

en: Field as Block settings
de: Field-as-Block-Einstellungen

en: Set Entity Types available as field blocks.
de: Entitätstypen als Feldblöcke bereit stellen

en: Enable Entity Types
de: Entitätstypen aktivieren

en: Select the Entity Types to expose as field blocks.
de: Entitätstypen, die als Feldblöcke hervorgehoben werden sollen, auswählen

en: Clean up remaining field blocks of removed entity types
de: Verbleibende Feldblöcke von entfernten Entitätstypen bereinigen

en: These entity types no longer exist, but one or more of their field blocks still do. Select the entity type(s) of which the field block(s) must be removed.
de: Diese Entitätstypen stehen nicht mehr zur Verfügung, aber ein oder mehrere von ihren Feldern schon. Den Entitätstyp(-en) auswählen, von dem die Feldblöcke entfernt werden sollen.

en: Remaining field blocks for the %type entity have been deleted.
de: Die verbleibenden Feldblöcke für die Entität %type wurden gelöscht.

en: Use field label as block title
de: Feldbeschriftung als Blocktitel verwenden

en: Change field
de: Feld ändern

en: @type field
de: Feld @type

en: Administer Field as Block settings
de: Field-as-Block-Einstellungen verwalten

en: Field Block settings
de: Feldblock-Einstellungen

en: Entity types to create for which to create Field Blocks.
de: Entitätstypen für die Feldblöcke erstellt werden sollen

en: Missing entity type: @type
de: Fehlender Entitätstyp: @type
