FieldMask (8.0.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (19 entries)

en: Currency
ro: Monedă

en: Date
ro: Data

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Email
ro: email

en: Phone
ro: Telefon

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Decimal
ro: Zecimal

en: ZIP Code
ro: Cod poștal

en: About
ro: Despre

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Text value
ro: Valoare text

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size
