Filebrowser (8.x-2.0-rc3) - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Size
fr: Taille

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Icon
fr: Icône

en: Rename
fr: Renommer

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Upload
fr: Transférer

en: Created
fr: Créé

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Add folder
fr: Ajouter un répertoire

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Edit description
fr: Éditer la description

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Default view
fr: Vue par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Close
fr: Fermer

en: Modified
fr: Modifié

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Machine readable name
fr: Nom système

en: Delete files
fr: Effacer les fichiers

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Provides FTP-like browsing capabilities.
fr: Fournit des possibilités de navigation semblables au FTP.

en: This directory is empty.
fr: Ce répertoire est vide.

en: Create folder
fr: Créer un répertoire

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: Presentation
fr: Présentation

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: 1 file | @count files
fr[0]: 1 fichier
fr[1]: @count fichiers

en: You're not allowed to browse sub folders.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à parcourir les sous-répertoires.

en: List of patterns to filter, one per line, you can use wildcards (ex. *.pdf).
fr: Liste des motifs de filtrage, un par ligne, vous pouvez utiliser des jokers (ex. *.pdf).

en: Allow uploads
fr: Autoriser les transferts

en: Visible columns
fr: Colonnes visibles

en: Hide file extensions
fr: Cacher les extensions de fichier

en: Go up
fr: Remonter

en: Delete selected items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Hide title
fr: Cacher le titre

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: Image style
fr: Style d'image

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Automatic width
fr: Largeur automatique
