Fits for Drupal (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Image
it: Immagine

en: Custom
it: Personalizzato

en: Caption
it: Didascalia

en: Document
it: Documento

en: Audio file
it: File audio

en: About
it: Informazioni

en: custom
it: personalizzato

en: Video file
it: File video

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
it: Il testo alternativo è usato dagli screen readers, dai motori di ricerca e quando l'immagine non può essere caricata, Aggiungendo il testo alternativo migliorerai l'accesibilità e l'ottimizzazione sui motori di ricerca.

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)
