Fits for Drupal (8.x-1.1-alpha1) - en to nl translation catalogue (19 entries)

en: Description
nl: Beschrijving

en: Image
nl: Afbeelding

en: Custom
nl: Aangepast

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Alt Text
nl: Alternatieve tekst

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: About
nl: Over

en: custom
nl: aangepast

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
nl: De 'title'-tekst wordt gebruikt als pop-up-beschrijving naast de muisaanwijzer, wanneer een gebruiker daarmee over een afbeelding beweegt. Door de 'title'-tekst wordt de afbeeldingscontext beter begrepen en het verhoogt de gebruiksvriendelijkheid.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
nl: Alternatieve tekst wordt gebruikt door schermlezers, zoekmachines en wanneer de afbeelding niet weergegeven kan worden. Door het toevoegen van een 'alt'-tekst wordt de toegankelijkheid en vindbaarheid verhoogd.

en: Media library
nl: Media-bibliotheek

en: Large (480×480)
nl: Groot (480×480)

en: Medium (220×220)
nl: Gemiddeld (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
nl: Miniatuur (100×100)

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: A locally hosted audio file.
nl: Een audiobestand gehost op deze website.

en: A locally hosted video file.
nl: Een videobestand gehost op deze website.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
nl: Een geupload bestand of document, zoals een PDF.
