Flag (8.x-4.0-beta5) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Title
id: Judul

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Session ID
id: ID Sesi

en: Display options
id: Opsi tampilan

en: By
id: Oleh

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Scope
id: Lingkup

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: A normal non-JavaScript request will be made and the current page will be reloaded.
id: Sebuah permintaan normal non-JavaScript akan dibuat dan halaman saat ini akan dimuat ulang.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Exposed
id: Terekspos

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: New page
id: Halaman baru
