Flags (2.0.0-alpha1) - en to bo translation catalogue (209 entries)

en: Language
bo: སྐད་རིགས

en: Edit
bo: བཟོ་བཅོས

en: Country
bo: རྒྱལ་ཁབ།

en: Save
bo: ཉར་ཚགས

en: Egypt
bo: ཨེ་ཅིབ།

en: Namibia
bo: ན་སྨི་པི་ཡ།

en: Israel
bo: དབྱི་སི་རལ།

en: Iran
bo: དབྱི་རན།

en: New Zealand
bo: ནེའུ་ཙི་ལན།

en: Tonga
bo: ཐང་ཅ།

en: Cuba
bo: ཁུ་པ།

en: Brazil
bo: པུ་ར་སི།

en: Chile
bo: ཆི་ལི།

en: Paraguay
bo: ཕ་ར་ཀུའེ།

en: Jamaica
bo: ཅ་མེ་ཁ།

en: Japan
bo: འཇར་པན།

en: Libya
bo: ལི་པི་ཡ།

en: Poland
bo: ཕོ་ལན།

en: Portugal
bo: ཕུའུ་ཐའོ་ཡ།

en: Singapore
bo: སིང་ཀ་ཕོར།

en: Turkey
bo: ཐུར་ཁེ།

en: Germany
bo: འཇར་མན།

en: Afghanistan
bo: ཨ་ཧྥུ་ཧན།

en: Albania
bo: ཨར་པ་ནི་ཡ།

en: Algeria
bo: ཨར་ཅི་རི་ཡ།

en: Andorra
bo: ཨན་ཏོར་རན།

en: Angola
bo: ཨན་ཀོ་ལ།

en: Anguilla
bo: ཨན་ཀུའེ་ལ།

en: Antarctica
bo: ལྷོ་སྣེ་གླིང་།

en: Antigua and Barbuda
bo: ཨན་ཐི་ཀྭ་དང་པར་པུ་ཏ།

en: Argentina
bo: ཨར་ཀེན་ཐིན།

en: Armenia
bo: ཨ་མེ་ཉི་ཡ།

en: Aruba
bo: ཨ་རུ་པ།

en: Australia
bo: ཨོ་སི་ཁྲི་ལི་ཡ།

en: Austria
bo: ཨོ་སི་ཁྲི་རི་ཡ།

en: Azerbaijan
bo: ཨོ་པེ་སེན་སི་ཐེ།

en: Bahamas
bo: པ་ཧ་མ།

en: Bahrain
bo: པ་རེན།

en: Bangladesh
bo: བྷང་ག་ལ།

en: Barbados
bo: པར་པ་ཏུའོ་སི།

en: Belarus
bo: བལ་ཨུ་རུ་སུ།

en: Belgium
bo: པེ་ལ་ཇེམ།

en: Belize
bo: པེར་ཙེ།

en: Benin
bo: པེ་ནི་ན།

en: Bermuda
bo: པེལ་མུ་ཏ་གླིང་ཚོམ།

en: Bhutan
bo: འབྲུག་ཡུལ།

en: Bolivia
bo: པོ་ལི་ཝེ་ཡ།

en: Bosnia and Herzegovina
bo: པོ་སི་ཉི་ཡ་དང་ཧེ་སའེ་ཀོ་ཝེ་ན།

en: Botswana
bo: པོ་ཚི་ཝ་ན།

en: Brunei
bo: ཝུན་ལའེ།

en: Bulgaria
bo: པུར་ཀ་རི་ཡ།

en: Burkina Faso
bo: པོ་ཁི་ན་ཧྥ་སོ།

en: Burundi
bo: པུ་རུན་ཏི།

en: Cambodia
bo: ཁམ་ཕུ་ཁྲེ།

en: Cameroon
bo: ཁ་མེ་རོང་།

en: Canada
bo: ཁ་ན་ཏ།

en: Cape Verde
bo: ཝེར་ཏེ་གླིང་ཟུར།

en: Cayman Islands
bo: ཁེ་མན་གླིང་ཚོམ།

en: Central African Republic
bo: ཨ་ཧྥེ་རི་ཁ་དབུས་མའི་སྤྱི་མཐུན་རྒྱལ་ཁབ།

en: Chad
bo: ཆ་ཏེ།

en: China
bo: ཀྲུང་གོ

en: Christmas Island
bo: ཡེ་ཤུའི་འཁྲུངས་སྐར་གླིང་ཕྲན།

en: Cocos (Keeling) Islands
bo: ཁོ་ཁོ་སི༼ཅི་ལིན༽གླིང་ཚོམ།

en: Colombia
bo: ཁོ་ལོམ་པི་ཡ།

en: Comoros
bo: ཁོ་མོ་རོ།

en: Cook Islands
bo: ཁོ་གེ་གླིང་ཚོམ།

en: Costa Rica
bo: ཁོ་སི་ཐ་རི་ཁ།

en: Cyprus
bo: སེ་བ་རུ་སི།

en: Czech Republic
bo: སེ་ཙེ་ཁོལ་སྤྱི་མཐུན་རྒྱལ་ཁབ།

en: Denmark
bo: ཏེན་མག

en: Djibouti
bo: ཅི་པོའུ་ཐི།

en: Dominica
bo: ཏོ་སྨི་ནི་ཁ།

en: Dominican Republic
bo: ཏོ་སྨི་ནི་ཁ་སྤྱི་མཐུན་རྒྱལ་ཁབ།

en: Ecuador
bo: ཨེ་ཁ་ཏོར།

en: El Salvador
bo: སར་ཝ་ཏོལ།

en: Equatorial Guinea
bo: ཐིག་དམར་ཀུའི་ནེ་ཡ།

en: Eritrea
bo: ཨེ་རི་ཁྲིའེ་ཡ།

en: Estonia
bo: ཨེ་སོ་ནི་ཡ།

en: Ethiopia
bo: ཨེ་ཧེ་ཨོ་ཕི་ཡ།

en: Faroe Islands
bo: ཧྥ་རོ་གླིང་ཚོམ།

en: Finland
bo: ཧྥིན་ལན།

en: France
bo: ཧྥ་རན་སེ།

en: French Guiana
bo: ཧྥ་རན་སེའི་ཁོངས་ཀྱི་ཀུའེ་ཡ་ན།

en: French Polynesia
bo: ཧྥ་རན་སེའི་ཁོངས་ཀྱི་ཕོ་ལེ་ནེ་ཞི་ཡ།

en: Gabon
bo: ཀ་པོན།

en: Gambia
bo: ཀམ་པི་ཡ།

en: Ghana
bo: ཀག་ན།

en: Gibraltar
bo: ཀེ་པུ་རའེ་ཐའོ།

en: Greece
bo: ཀེ་རི་སེ།

en: Greenland
bo: ཀེ་རུན་ལན་གླིང་ཕྲན།

en: Grenada
bo: ཀེ་རེན་ན་ཏ།

en: Guadeloupe
bo: ཀྭ་ཏེ་ལོ་ཕུ་གླིང་ཕྲན།

en: Guatemala
bo: ཀུའེ་ཐི་མ་ལ།

en: Guinea
bo: ཀུའེ་ནེ་ཡ།

en: Guinea-Bissau
bo: ཀུའེ་ནེ་ཡ་པི་སོ།

en: Guyana
bo: ཀུའེ་ཡ་ན།

en: Haiti
bo: ཧེ་ཐི།

en: Honduras
bo: ཧོང་ཏུ་ར་སི།

en: Hungary
bo: ཧང་ག་རི།

en: Iceland
bo: འཁྱགས་གླིང་།

en: India
bo: རྒྱ་གར།

en: Indonesia
bo: ཧིན་རྡུ་ཉི་ཞི་ཡ།

en: Iraq
bo: དབྱི་རག།

en: Ireland
bo: ཨིར་ལན།

en: Italy
bo: དབྱི་ཐ་ལི།

en: Jordan
bo: ཅོར་ཏན།

en: Kazakhstan
bo: ཧ་སག་སི་ཐན།

en: Kenya
bo: ཁེན་ནི་ཡ།

en: Kiribati
bo: ཁེ་རི་པ་སི།

en: Kuwait
bo: ཁུ་ཝེ་ཐེ།

en: Kyrgyzstan
bo: ཁེར་ཀེ་སི་སི་ཐན།

en: Laos
bo: ལོ་སི།

en: Latvia
bo: ལ་ཐེ་ཝེ་ཡ།

en: Lebanon
bo: ལེ་པ་ནོན།

en: Lesotho
bo: ལེ་སོ་ཐོ།

en: Liberia
bo: ལི་པེ་རི་ཡ།

en: Liechtenstein
bo: ལེ་ཁེ་ཐེན་སི་ཐེན།

en: Lithuania
bo: ལི་ཐུ་ཝན།

en: Luxembourg
bo: ལུ་ཙེམ་པོག

en: Madagascar
bo: མ་ཏ་ཀ་སི་ཁར།

en: Malawi
bo: མ་ལ་ཝེ།

en: Malaysia
bo: མ་ལེ་ཞི་ཡ།

en: Maldives
bo: མར་ཏི་ཝེ།

en: Mali
bo: མ་ལི།

en: Malta
bo: མར་ཐ།

en: Marshall Islands
bo: Marshall གླིང་ཕྲན

en: Martinique
bo: མལ་ཐི་ནི་ཁེ་གླིང་ཕྲན།

en: Mauritania
bo: མོ་རི་ཐ་ནི་ཡ།

en: Mauritius
bo: མོ་རི་ཐིའུ་སི།

en: Mayotte
bo: མ་ཡོ་ཐི་གླིང་ཕྲན།

en: Mexico
bo: མེག་སི་ཁོ

en: Moldova
bo: མལ་ནི་ཐལ།

en: Monaco
bo: མོ་ན་ཁོ།

en: Mongolia
bo: མོང་གོལ།

en: Montserrat
bo: མོང་ཐེ་སེ་ར་ཐེ་གླིང་ཕྲན།

en: Morocco
bo: མོ་རོ་ཁོ།

en: Mozambique
bo: མོ་ཙམ་པི་ཁེ།

en: Nauru
bo: ནོ་རུ།

en: Nepal
bo: བལ་ཡུལ།

en: Netherlands
bo: ཧོ་ལན།

en: Netherlands Antilles
bo: ཧོ་ལན་གྱི་ཁོངས་ཨན་ཐི་ལེ་སི་གླིང་ཕྲན།

en: New Caledonia
bo: ཁ་ལེ་ཏོ་ནི་ཡ་གསར་པ།

en: Nicaragua
bo: ནི་ཁར་ཀྭ

en: Niger
bo: ནི་ཀྲེར།

en: Nigeria
bo: ནི་ཀྲེ་རི་ཡ།

en: Niue
bo: ནིའུ་ཨེ།

en: Norfolk Island
bo: ནོར་ཧྥུ་ཁུ་གླིང་ཕྲན།

en: North Korea
bo: ཁོ་རེ་ཡ།

en: Northern Mariana Islands
bo: མ་རི་ཡ་ན་གླིང་ཚོམ་བྱང་མ།

en: Norway
bo: ནོར་ཝེ།

en: Oman
bo: ཨོ་མན།

en: Pakistan
bo: ཕ་ཁི་སི་ཐན།

en: Panama
bo: ཕ་ན་མ།

en: Papua New Guinea
bo: ཕ་ཕུའི་གྷིའི་ནི།

en: Peru
bo: ཕེ་རུ།

en: Philippines
bo: ཧྥི་ལི་ཕིན།

en: Qatar
bo: ཁ་ཐར།

en: Romania
bo: རོ་མ་ནི་ཡ།

en: Russia
bo: ཨོ་རོ་སོག

en: Rwanda
bo: རུ་ཝང་ཏ།

en: Samoa
bo: སི་མུ་ཡ།

en: San Marino
bo: སོན་མ་རི་ནོ།

en: Saudi Arabia
bo: སོ་ཏི་ཨ་རབ།

en: Senegal
bo: སེན་ནེ་ཀོ

en: Seychelles
bo: སེ་ཆ་ལི་གླིང་ཚོམ།

en: Sierra Leone
bo: སེར་ར་ལིན་ཨོང་།

en: Slovakia
bo: སི་ལོ་ཧྥ་ཁི་ཡ།

en: Slovenia
bo: སི་ལོ་ཧྥི་ནི་ཡ།

en: Solomon Islands
bo: སོ་ལོ་མོན་གླིང་ཚོམ།

en: Somalia
bo: སོ་མ་ལི་ཡ།

en: South Africa
bo: ལྷོ་ཨ་ཧྥི་རི་ཀ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bo: ཅོར་ཅི་ཡ་ལྷོ་མ་དང་སན་ཝེ་ཅི་ལྷོ་མའི་གླིང་ཚོམ།

en: Spain
bo: སུ་པན།

en: Sri Lanka
bo: གསེར་གླིང་།

en: Sudan
bo: སུ་ཏན།

en: Suriname
bo: སུ་རི་ནམ།

en: Swaziland
bo: སུའེ་ཙི་ལན།

en: Sweden
bo: སུའེ་ཏེན།

en: Switzerland
bo: སུའེ་ཙེར།

en: Syria
bo: སི་རི་ཡ།

en: Taiwan
bo: ཐའེ་ཝན།

en: Tajikistan
bo: ཐ་ཅི་ཁི་སི་ཐན།

en: Tanzania
bo: ཐན་ཙན་ནི་ཡ།

en: Thailand
bo: ཐེ་ལན།

en: Togo
bo: ཐོ་ཀོ

en: Tokelau
bo: ཐོ་ཁེ་ལོ་གླིང་ཚོམ།

en: Trinidad and Tobago
bo: ཐེ་རི་ནི་ཏ་དང་ཐོ་པ་ཀོ

en: Tunisia
bo: ཐུ་ནི་སི།

en: Turkmenistan
bo: ཐུ་ཁའུ་མན་སི་ཐན།

en: Turks and Caicos Islands
bo: ཐུལ་ཁེ་སི་གླིང་ཚོམ་དང་ཁེ་ཁོ་སི་གླིང་ཚོམ།

en: Tuvalu
bo: ཐུ་ཝ་ལུ།

en: Uganda
bo: ཝུ་ཀན་ཏ།

en: Ukraine
bo: ཝུ་ཁེར་ལན།

en: United Arab Emirates
bo: ཨ་རབ་མཉམ་འབྲེལ་ཚོ་དཔོན་རྒྱལ་ཁབ།

en: United Kingdom
bo: དབྱིན་ཇི།

en: United States
bo: ཨ་རི།

en: Uruguay
bo: ཝུར་ཀུའེ།

en: Uzbekistan
bo: ཝུའུ་ཙི་པིའེ་ཁེ་སི་ཐན།

en: Vanuatu
bo: ཞི་བདེ་རྒྱ་མཚོ་ལྷོ་མའི་གླིང་ཕྲན་རྒྱལ་ཁབ།

en: Venezuela
bo: ཝེ་ནེ་ཙུའེ་ལ།

en: Wallis and Futuna
bo: ཝ་ལི་སི་དང་ཧྥུའུ་ཐུ་ན།

en: Yemen
bo: ཡེ་མེན།

en: Zambia
bo: ཙན་པི་ཡ།

en: Zimbabwe
bo: ཙམ་པབ་ཝེ།

en: Arabic
bo: ཨ་རབ་ཀྱི་སྐད།

en: Languages
bo: སྐད་རིགས

en: Info
bo: ཆ་འཕྲིན

en: Output format
bo: ཐོན་འབྲས་ཀྱི་རྣམ་གཞག

en: Language code
bo: སྐད་རིགས་ཀྱི་ཨང་རྟགས
