Flashpoint Education (2.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Comments
it: Commenti

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Section
it: Sezione

en: Manage
it: Gestisci

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Post
it: Contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Comment
it: Commento

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Introduction
it: Introduzione

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Topic
it: Argomento

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Search fields
it: Campi di ricerca

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: Comment count
it: Numero commenti

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Master
it: Principale

en: Text value
it: Valore testuale

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
