Flashpoint Education (8.x-1.0-alpha18) - en to fr translation catalogue (94 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Comments
fr: Commentaires

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Summary
fr: Résumé

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Post
fr: Publier

en: Block
fr: Bloc

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Events
fr: Évènements

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Community
fr: Communauté

en: Topic
fr: Sujet

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Apply
fr: Appliquer

en: Join group
fr: Rejoindre le groupe

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Course
fr: Cours

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Master
fr: Principal

en: Create @type
fr: Créer @type

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fr: Choisir le(s) champ(s) sur le(s)quel(s) effectuer la recherche lors de l'utilisation du widget d'autocomplétion.

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Manage Events
fr: Gestion des évènements

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
fr: Renvoie les résultats sous forme de tableau PHP contenant les libellés et le rendu des lignes.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: H5P Content
fr: Contenu H5P

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Join group %label
fr: Rejoindre le groupe %label

en: Adds users to groups as members.
fr: Ajoute des utilisateurs aux groupes en tant que membres.

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Course: Group membership
fr: Cours: adhésion au groupe

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe
