Flashpoint Education (8.x-1.0-alpha23) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Post
ja: 投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Topic
ja: トピック

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Search fields
ja: 検索フィールド

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Apply
ja: 適用

en: Join group
ja: グループに参加

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Admin
ja: 管理者

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: Comment count
ja: コメント数

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ja: 自動補完ウィジェットを使用する場合に検索するフィールドを選択してください。

en: Text value
ja: テキスト値

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ja: ラベルとレンダリングされた行の PHP 配列として結果を返します。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。
