Flashpoint Education (8.x-1.0-alpha29) - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: - None -
id: - Tiada -

en: Link
id: Tautan

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Summary
id: Ringkasan

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Post
id: Pos

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Code
id: Kode

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Community
id: Komunitas

en: Topic
id: Topik

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Search fields
id: Bidang pencarian

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Admin
id: Administrator

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Last comment author
id: Penulis komentar terakhir

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
id: Pilih bidang yang akan di cari ketika menggunakan widget pelengkap otomatis.

en: Text value
id: Isi teks

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
id: Mengembalikan hasil sebagai array PHP dari label dan baris yang diberikan.

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan
