FlexiStyle (1.2.6) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Register
id: Daftar

en: Content
id: Konten

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Content Bottom
id: Konten bawah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Sticky
id: Menempel

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Featured
id: Pilihan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: mobile
id: mobil

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: wide
id: lebar

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
id: Instruksi reset password akan dikirim ke alamat email Anda yang terdaftar.

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
