Flexiform (2.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (56 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Pages
nl: Pagina's

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Edit
nl: Bewerken

en: Response
nl: Antwoord

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Component
nl: Besturingselement

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Operation
nl: Bewerking

en: Rules
nl: Regels

en: Entity
nl: Entiteit

en: Save Configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Plugin settings
nl: Plugin-instellingen

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Rule
nl: Regel

en: Bundle
nl: Bundel

en: Current user
nl: Huidige gebruiker

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: Provide a password for the new account in both fields.
nl: Geef in beide velden een wachtwoord op voor het nieuwe account.

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Entities
nl: Entiteiten

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Current password
nl: Huidig wachtwoord

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Label display for @title
nl: Label voor @title tonen

en: Parents for @title
nl: Bovenliggende onderdelen voor @title

en: The entity type.
nl: Het entiteitstype.

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: Add @label
nl: @label toevoegen

en: Add Entity
nl: Entiteit toevoegen

en: Custom Text
nl: Aangepaste tekst

en: Entity label
nl: Entiteitlabel

en: Plugin for @title
nl: Plugin voor @title

en: Remove @title
nl: @title verwijderen

en: Context assignments
nl: Context-toewijzingen

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
nl: Een geldig e-mailadres. Alle e-mails van het systeem worden naar dit adres gestuurd. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt. Het wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord aanvraagt of als u per e-mail op de hoogte gehouden wilt worden van nieuws of mededelingen.

en: Region for @title
nl: Gebied voor @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
nl: Verplicht indien u het %mail of %pass hieronder wilt wijzigen. <a href=":request_new_url" title="Instructies voor het opnieuw instellen van het wachtwoord via e-mail verzenden.">Uw wachtwoord opnieuw instellen</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
nl: Meerdere speciale tekens zijn toegestaan, waaronder spatie, punt (.), koppelteken (-), apostrof ('), onderstrepingsteken (_) en het apenstaartje (@).
