Flexiform (2.0.0-alpha4) - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Forms
it: Form

en: Pages
it: Pagine

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Response
it: Risposta

en: Weight
it: Peso

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Component
it: Componente

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Operation
it: Operazione

en: Rules
it: Regole

en: Parameters
it: Parametri

en: Entity
it: Entità

en: Plugin settings
it: Impostazioni plugin

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Rule
it: Regola

en: Current user
it: Utente corrente

en: Provide a password for the new account in both fields.
it: Inserisci in entrambi i campi una password per il nuovo profilo.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Entities
it: Entità

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Current password
it: Password corrente

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Label display for @title
it: Etichetta visibile all'utente per @title

en: Parents for @title
it: Genitori di @title

en: The entity type.
it: Il tipo di entità.

en: Entity label
it: Etichetta dell'entità

en: Plugin for @title
it: Plugin per @title

en: Remove @title
it: Rimuovi @title

en: Context assignments
it: Assegnamenti contesto

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
it: Un indirizzo e-mail valido. Tutte le e-mail dal sistema verranno inviate a questo indirizzo. L'e-mail non sarà pubblica e verrà utilizzata soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi mediante e-mail.

[ctx: Plural]
en: Disabled
it: Disattivati

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
it: Richiesta se si desidera modificare l'%mail o la %pass qui sotto. <a href=":request_new_url" title="Inviare le istruzioni di reimpostazione della password via e-mail">Reimposta la password</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
it: Alcuni caratteri speciali sono permessi, inclusi spazio, virgola (.), trattino (-), apostrofo ('), underscore (_), e il simbolo @.
