Flexiform (2.0.0-alpha5) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Component
id: Komponen

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Operation
id: Operasi

en: Entity
id: Entitas

en: Plugin settings
id: Pengaturan plugin

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Provide a password for the new account in both fields.
id: Masukkan sandi di kedua isian yang disediakan.

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Entities
id: Entitas

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Current password
id: Sandi saat ini

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Label display for @title
id: Tampilan nama untuk @title

en: Parents for @title
id: Induk untuk @title

en: The entity type.
id: Tipe entitas

en: Remove @title
id: Hapus @title

en: Context assignments
id: Pembagian konteks

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
id: Alamat email yang valid. Semua email dari sistem akan dikirim ke alamat ini. Alamat email tidak dipublikasikan dan hanya akan digunakan jika Anda ingin menerima kata sandi baru atau ingin menerima berita atau pemberitahuan tertentu melalui email.

[ctx: Plural]
en: Disabled
id: Non Aktif

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
id: Beberapa karakter khusus diperbolehkan, termasuk spasi, titik (.), Tanda hubung (-), apostrof ('), garis bawah (_), dan tanda @.
