FlexiStyle Bootstrap (1.1.3) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Register
fr: S'inscrire

en: Content
fr: Contenu

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: 1 Hour
fr: 1 heure

en: Icons
fr: Icônes

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Banner
fr: Bannière

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Local
fr: Locale

en: Featured
fr: Recommandés

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Footer links
fr: Liens du pied de page

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer Third
fr: Troisième pied de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Bootstrap Settings
fr: Paramètres de Bootstrap

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
fr: Les instructions de réinitialisation du mot de passe seront envoyées à votre adresse de courriel enregistrée.

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: Search form (narrow)
fr: Formulaire de recherche (étroit)
