Flex Slider (3.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: On
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Move
fr: Déplacer

en: Element ID
fr: identifiant (ID) de l'élément

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: Off
fr: Désactivé

en: Linear
fr: Linéaire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Animation Speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Video
fr: Vidéo

en: Reverse
fr: Inversé

en: Enable debug mode
fr: Activer le mode de débogage

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Apply
fr: Appliquer

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Uses
fr: Utilisations

en: Item Width
fr: Largeur de l'élément

en: Terminology
fr: Terminologie

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Master
fr: Principal

en: Option set
fr: Ensemble d'options

en: Use CSS
fr: Utiliser CSS

en: Select your animation type
fr: Veuillez sélectionner votre type d'animation

en: Slide Direction
fr: Direction de la diapositive

en: Loop Slideshow
fr: Diaporama en boucle

en: Next/Previous Controls
fr: Les contrôles préc/suiv

en: Administer the FlexSlider module
fr: Administrer le module FlexSlider

en: Display the results in a FlexSlider widget.
fr: Afficher les résultats dans un widget FlexSlider.
