FlowDrop (1.1.2) - en to id translation catalogue (124 entries)

en: User Login
id: Login Pengguna

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Tags
id: Tag

en: Logging
id: Pengelogan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: None
id: Tiada

en: default
id: standar

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Message
id: Pesan

en: User login form
id: Formulir masuk pengguna

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Node ID
id: ID Node

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Node type
id: Jenis node

en: Updated
id: Diperbaharui

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: CSS class
id: Kelas CSS

en: Roles
id: Peran

en: Conditions
id: Kondisi

en: N/A
id: T/T

en: Nodes
id: Node

en: Node Types
id: Jenis Node

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: 1 day
id: 1 hari

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Debug Mode
id: Mode Debug

en: Owner
id: Pemilik

en: General
id: Umum

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Color
id: Warna

en: Repeat
id: Diulangi

en: Role
id: Peran

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Position
id: Posisi

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Property
id: Milik

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Pending
id: Tertunda

en: Key
id: Kunci

en: message
id: pesan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Add workflow
id: Tambah alur kerja

en: workflow
id: Alur kerja

en: Session
id: Sesi

en: Scope
id: Lingkup

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Processing
id: Memproses

en: Timezone
id: Zona waktu

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Thread
id: Percakapan

en: Context
id: Kontek

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Triggers
id: Pemicu

en: - Select -
id: - Pilih -

en: UI settings
id: Pengaturan UI

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Bundles
id: Bundel

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Trigger
id: Pemicu

en: Critical
id: Kritis

en: Structure
id: Struktur

en: Workflows
id: Alur kerja

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Contact forms
id: Formulir kontak

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Exposed
id: Terekspos

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Models
id: Model

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Logging settings
id: Pengaturan pencatatan

en: Timeout in seconds
id: Batas waktu dalam detik
