FlowDrop (1.2.1) - en to hi translation catalogue (114 entries)

en: User Login
hi: उपयोगकर्ता लॉगिन

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Tags
hi: उपनाम

en: Logging
hi: लॉगिंग

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: Error Message
hi: त्रुटि संदेश

en: Message
hi: संदेश

en: User login form
hi: उपयोगकर्ता का प्रवेश फार्म

en: Weight
hi: मान

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Add category
hi: वर्ग सम्मिलित कीजिये

en: Name
hi: नाम

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: High
hi: उच्च

en: Low
hi: निचला

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Updated
hi: अद्यतित

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Every minute
hi: प्रत्येक मिनट

en: Every hour
hi: प्रत्येक घंटा

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Roles
hi: भूमिका

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Normal
hi: सामान्य

en: N/A
hi: एन / ए

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: 1 day
hi: १ दिन

en: General
hi: सामान्य

en: Configuration
hi: विन्यास

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Color
hi: रंग

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Role
hi: भूमिका

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Tools
hi: उपकरण

en: Position
hi: स्थान

en: Modified
hi: संशोधित

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: seconds
hi: क्षण

en: Messages
hi: संदेश

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Session
hi: सेशन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Editor
hi: संपादक

en: Context
hi: संदर्भ

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Bundles
hi: बंडल

en: Uses
hi: उपयोग

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Critical
hi: विकट

en: Structure
hi: ढांचा

en: Workflows
hi: कार्यप्रवाह

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Contact forms
hi: संपर्क फार्म

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Twig
hi: ट्विग
