Fluent (1.0.2) - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Article
ja: 記事

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Image
ja: 画像

en: Audio
ja: オーディオ

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Video
ja: ビデオ

en: Document
ja: ドキュメント

en: Boolean field
ja: 論理値フィールド

en: Timestamp field
ja: タイムスタンプフィールド

en: List field
ja: リストフィールド

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
