Fluent (1.0.3) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Body
ro: Conținut

en: Article
ro: Articol

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Image
ro: Imagine

en: Off
ro: Oprit

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Link field
ro: Câmp de tip legătură

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
