Fluent (2.0.0) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Image
it: Immagine

en: Custom
it: Personalizzato

en: Document
it: Documento

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Boolean field
it: Campo booleano

en: Timestamp field
it: Campo con timestamp

en: List field
it: Elenca il campo

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Link field
it: Campo del link

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.
