Fluent (2.0.0) - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Article
sv: Artikel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Image
sv: Bild

en: Audio
sv: Ljud

en: Custom
sv: Anpassad

en: Document
sv: Dokument

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Card
sv: Kort

en: Boolean field
sv: Booleskt fält

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: List field
sv: Visa fält

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Link field
sv: Länkfält

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Hero
sv: Herobild

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.
