FolderShare (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (109 entries)

en: Home
pt: Início

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Private
pt: Privado

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: unknown
pt: desconhecido

en: Logging
pt: Registos

en: Recommendations
pt: Recomendações

en: Download
pt: Descarregar

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Move
pt: Mover

en: Open
pt: Abrir

en: Archive
pt: Arquivo

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Mostrar

en: Rename
pt: Renomear

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Not found
pt: Não encontrado

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Filter
pt: Filtro

en: Fields
pt: Campos

en: System
pt: Sistema

en: Owner
pt: Proprietário

en: added
pt: adicionado

en: Kind
pt: Tipo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Close
pt: Fechar

en: Operation
pt: Operação

en: Folders
pt: Pastas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Share
pt: Partilhar

en: Modified
pt: Modificado

en: Change
pt: Mudar

en: This cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Lists
pt: Listas

en: None.
pt: Nenhum.

en: Permissions
pt: Permissões

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: image
pt: imagem

en: images
pt: imagens

en: Copy
pt: Copiar

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Requester
pt: Solicitante

en: Modified date
pt: data de modificação

en: Offset
pt: Deslocamento

en: deleted
pt: eliminado

en: About
pt: Sobre

en: and
pt: e

en: Uses
pt: Usos

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: File system
pt: Sistema de ficheiros

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: this
pt: esta

en: Scheduled
pt: Agendada

en: Parent folder
pt: Pasta acima

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: folder
pt: pasta

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Public files
pt: Ficheiros públicos

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: documentation
pt: documentação

en: Task ID
pt: ID da tarefa

en: files
pt: ficheiros

en: Master
pt: Principal

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
pt: A sua pesquisa utiliza demasiadas expressões AND/OR. Apenas os primeiros @count termos foram incluídos na pesquisa.

en: Search result highlighting input
pt: Entrada de destaque do resultado de pesquisa
