FolderShare (8.x-1.4) - en to it translation catalogue (111 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Delete
it: Elimina

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: unknown
it: sconosciuto

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: updated
it: aggiornato

en: created
it: Creato

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Move
it: Sposta

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Archive
it: Archivio

en: Views
it: Viste

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Total
it: Totale

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Done
it: Fatto

en: Not found
it: Non trovato

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: item
it: elemento

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: help
it: aiuto

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Kind
it: Tipo

en: All files
it: Tutti i file

en: Close
it: Chiudi

en: fields
it: campi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Modified
it: Modificato

en: Change
it: Cambia

en: Lists
it: Liste

en: Are you sure?
it: Si è sicuri?

en: Permissions
it: Permessi

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: image
it: immagine

en: images
it: immagini

en: Personal files
it: File personali

en: Copy
it: Copia

en: Menus
it: Menù

en: Directories
it: Cartelle

en: Usage
it: Utilizzo

en: Restore
it: Ripristina

en: Modified date
it: Data di modifica

en: Offset
it: Scostamento

en: nothing
it: nulla

en: deleted
it: eliminato

en: About
it: Informazioni

en: Flags
it: Contrassegni

en: Uses
it: Usa

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: User autocomplete
it: Autocompletamento nome utente

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: folder
it: cartella

en: 1 byte | @count bytes
it[0]: 1 byte
it[1]: @count byte

en: File uploads
it: Caricamento file

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Interface
it: Interfaccia

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Public files
it: File pubblici

en: Entity ID
it: ID Entità

en: media
it: contributo mediale

en: Master
it: Principale

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
it: La ricerca contiene troppe espressioni AND/OR. La ricerca procederà usando soltanto i primi @count termini specificati.

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: Activity logs
it: Registrazioni attività
