Font Awesome Iconpicker (3.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Type
de: Typ

en: Save
de: Speichern

en: Default
de: Standard

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Widget settings
de: Steuerelementeinstellungen

en: About
de: Über

en: Icon size
de: Symbolgröße

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Icon Size
de: Symbolgröße

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: Type: @type
de: Typ: @type

en: Size: @size
de: Größe: @size

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Font Awesome Iconpicker
de: Font-Awesome-Symbolauswahl

en: Font Awesome Iconpicker.
de: Font-Awesome-Symbolauswahl.

en: Icon picker field that uses the Font Awesome library.
de: Feld zur Auswahl von Piktogrammen, dass die Bibliothek Font Awesome verwendet.

en: Select an icon size.
de: Symbolgröße festlegern

en: Font Awesome Icon Picker
de: Font-Awesome-Piktogrammauswahl

en: Type of Icon Picker
de: Typ der Piktogrammauswahl

en: As a bootstrap component
de: Als Bootstrap-Komponente

en: Field size
de: Feldgröße

en: Field Size
de: Feldgröße

en: Select a field size.
de: Feldgröße auswählen

en: Field size: @size
de: Feldgröße: @size
