Form display field alter (1.0.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (10 entries)

en: Help text
pl: Objaśnienia

en: Label
pl: Etykieta

en: Field type
pl: Typ pola

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Field settings
pl: Ustawienia pola

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Instrukcje jakie należy wyświetlić użytkownikowi pod polem w trakcie edycji zawartości. <br />Dozwolone tagi HTML: @tags

en: Default values
pl: Wartości domyślne

en: Required field
pl: Pole wymagane

en: The default value for this field, used when creating new content.
pl: Wartość domyślna pola, używana podczas tworzenia nowej zawartości.

en: This field supports tokens.
pl: To pole wykorzystuje wzorce.
