Formazing (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Created
fr: Créé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Field type
fr: Type de champ

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Changed
fr: Modifié

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: About
fr: À propos

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Type of field
fr: Type de champ

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
