Formazing (8.x-3.01) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Recipients
id: Penerima

en: Custom
id: Tersuai

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Changed
id: Berubah

en: Form name
id: Nama form

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Sort
id: Urutkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Add new field
id: Tambah data baru

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Save order
id: Simpan pesanan

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Edit field
id: Edit data

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Text value
id: Isi teks

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.
