Formazing (8.x-3.04) - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Forms
it: Form

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Recipients
it: Destinatari

en: Custom
it: Personalizzato

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Changed
it: Modificato

en: Form name
it: Nome scheda

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Sort
it: Ordinamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Edit field
it: Modifica campo

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Operations links
it: Link operativi

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Master
it: Principale

en: Text value
it: Valore testuale

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.
