Formazing (8.x-3.5) - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Custom
pt: Personalizado

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Desc
pt: Decrescente

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Changed
pt: Alterado

en: Form name
pt: Nome do formulário

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Sort
pt: Ordenar

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: Add new field
pt: Novo campo

en: About
pt: Sobre

en: Submission date
pt: Data de envio

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Save order
pt: Salvar ordem

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Edit field
pt: Editar campo

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Asc
pt: Ascendente

en: Add option
pt: Adicionar opção

en: Master
pt: Principal

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Langcode
pt: Código do idioma

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.
