FortyTwo (8.x-4.2) - en to nl translation catalogue (37 entries)

en: Default
nl: Standaard

en: Core
nl: Kern

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Browse
nl: Bladeren

en: Clear
nl: Wissen

en: Breadcrumb settings
nl: Kruimelpad instellingen

en: Breadcrumb separator
nl: Scheidingsteken kruimelpad

en: Show home page link in breadcrumb
nl: Voorpaginalink in het kruimelpad weergeven

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
nl: Een scheidingsteken toevoegen aan het eind van het kruimelpad

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
nl: Alleen tekst. Vergeet niet om spaties toe te voegen.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
nl: Handig wanneer het kruimelpad vlak voor de titel staat.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
nl: De titel aan het einde van het kruimelpad toevoegen

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
nl: Handig wanneer het kruimelpad niet direct voor de titel is geplaatst

en: Minimum scale
nl: Minimum schaal

en: Maximum scale
nl: Maximum schaal

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: Viewport settings
nl: Viewport-instellingen

en: Initial scale
nl: Initiële schaalfactor

en: Debuggers
nl: Ontwikkelhulpen

en: Metatags and HTTP headers
nl: Metatags en HTTP-headers

en: Cleartype support for Windows
nl: Cleartype-ondersteuning voor Windows

en: Mobile Internet Explorer allows us to activate ClearType technology for smoothing fonts for easy reading.
nl: Mobile Internet Explorer staat toe om de ClearType-techniek te activeren en zo lettertypes beter leesbaar te maken.

en: This is more widely supported by modern smartphones, including but not limited to: iOS, Android, Palm Pre, Blackberry, Windows Phone 7.
nl: Dit wordt breed ondersteund door moderne smartphones, zoals: iOS, Android, Palm Pre, Blackberry, Windows Phone.

en: The initial scaling of the page. Has to be in the range of the minimum- and maximum scale options.
nl: De intitiële zoom-factor van de pagina. Deze moet binnen de minimum- en de maximumwaarde blijven.

en: User scalable
nl: Schaalbaar door gebruiker

en: Whether users are allowed to zoom in and out. Defaults to 'yes'. This is usually accomplished via multi-touch gestures on iOS and Android devices. You should only disallow zooming (uncheck this checkbox) if your mobile theme is very customized and presented with good typography and graphics for a reduced mobile size.
nl: Gebruikers wel of niet toestaan om in te zoomen. Dit staat standaard aan. Hiervan wordt het meeste gebruik gemaakt door multitouchgestures op iOS- en Android-apparaten. Alleen uitschakelen (vinkje weghalen) als het mobiele thema erg maatwerk is en bestaat uit goede typografie en afbeeldingen voor een kleiner mobiel formaat.

en: Scaling settings
nl: Schalingsinstellingen

en: The minimum allowed scaling of the site.
nl: De minimum toegestane zoom-factor van de site.

en: The maximum allowed scaling of the site.
nl: De maximaal toegestane zoom-factor van de site.

en: Javascript settings
nl: Javascript-instellingen

en: Enable placeholder.js
nl: Placeholder.js inschakelen

en: Enable the placeholder.js javascript plugin
nl: placeholder.js inschakelen

en: Enable enquire.js
nl: enquire.js inschakelen
