Forum (1.0.0) - en to ar translation catalogue (99 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Delete
ar: حذف

en: Replies
ar: الردود

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Comments
ar: التعليقات

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: Container
ar: حاوية

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Core
ar: النواة

en: General discussion
ar: النقاش العام

en: edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Forum name
ar: اسم المنتدى

en: forum
ar: منتدى

en: Add forum
ar: أضف منتدى

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Node
ar: العقدة

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Off
ar: إيقاف

en: Comment
ar: التعليق

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Term
ar: المصطلح

en: Last reply
ar: آخر رد

en: Forum
ar: المنتدى

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Posts
ar: المحتوى

en: Forums
ar: المنتديات

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: Sticky
ar: مثبت

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: Edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: New forum topics
ar: المناقشات الجديدة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Number of topics
ar: عدد المناقشات

en: Active forum topics
ar: المناقشات النشطة

en: Read the latest forum topics.
ar: اقرأ أحدث المناقشات.

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ar: هذا معجم مفردات المنتدى. تم إزالة بعض المفردات الطبيعية.

en: Leave shadow copy
ar: اترك نسخة ظل

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ar: إذا نقلت المناقشة، يمكنك ترك رابط في المنتدى القديم يشير إلى الجديد.

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: forum container
ar: حاوية منتدى

en: Created new @type %term.
ar: أنشئ @type %term جديد.

en: The @type %term has been updated.
ar: تم تحديث @type %term.

en: About
ar: حول

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من النقاشات المتفرعة.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ar: وصف عام و قواعد النقاش لهذا المنتدى.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من المنتديات المتقاربة.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ar: عادة ما توضع الحاويات في المستوى الأعلى (الجذر) من المنتدى. ولكن يظل بالإمكان وضع حاوية داخل حاوية أخرى أو منتدى.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ar: يمكن وضع المنتديات بالمستوى الأعلى (الجذر)، أو بداخل حاوية.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ar: غير مسموح لك بإنشاء نقاشات جديدة في المنتدى.

en: No new posts
ar: لا توجد مواضيع جديدة

en: Sticky topic
ar: موضوع مثبت

en: Administer forums
ar: إدارة المنتديات

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Starting a discussion
ar: بدء مناقشة

en: Moving forum topics
ar: نقل مواضيع المنتدى

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ar: بالإمكان نقل موضوع منتدى (وجميع التعليقات عليه) من منتدى إلى آخر بتعيين منتدى مختلف أثناء تعديل الموضوع. عند نقل موضوع من منتدى إلى آخر، فإن خيار <em>ترك نسخة مخفية</em> يقوم بإنشاء رابط في المنتدى الأصلي نحو مكانه الجديد.

en: Locking and disabling comments
ar: قفل وتعطيل التعليقات

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ar: اختيار <em>مغلق</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة. اختيار <em>مخفي</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة ويقوم بإخفاء كل التعليقات الموجودة..

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ar: تحتوي المنتديات على مواضيع مناقشات. استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: Use containers to group related forums.
ar: استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: A forum holds related forum topics.
ar: المنتدى يحوي مواضيع المناقشات المرتبطة.

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ar: العنصر %forum عبارة عن حاوية، وليس منتدى. اختر واحد من المنتديات أدناه بدلا منه.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ar: <em>موضوع منتدى</em> يبدأ مناقشة جديدة في المنتدى.

en: Control forum hierarchy settings.
ar: التحقق من إعدادات التسلسل الهرمي للمنتديات.

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Provides discussion forums.
ar: توفر منتديات مناقشة.

en: Hot topic, new comments
ar: موضوع ساخن، تعليقات جديدة

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Block count
ar: كتلة العد
