Forum (1.0.0) - en to da translation catalogue (144 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Delete
da: Slet

en: Replies
da: Svar

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Comments
da: Kommentarer

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: Container
da: Beholder

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit container
da: redigér beholder

en: Core
da: Kerne

en: General discussion
da: Generel diskussion

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Node
da: Indholdselement

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Off
da: Afbrudt

en: Comment
da: Kommentar

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last reply
da: Seneste svar

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Posts
da: Indlæg

en: Forums
da: Forummer

en: No forums defined
da: Ingen forummer defineret

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: New forum topics
da: Nye emner

en: More help
da: Mere hjælp

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: About
da: Om

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: New posts
da: Nye indlæg

en: Properties
da: Egenskaber

en: Uses
da: Bruger

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Administer forums
da: Administrér forummer

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: Starting a discussion
da: Start en diskussion

en: Moving forum topics
da: Flyt forumemner

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
da: Et forumemne (og alle dets kommentarer) kan flyttes mellem forummer ved at vælge et andet forum under redigering af emnet. Når et emne flyttes mellem forummer vil indstillingen <em>efterlad kopi</em> oprette et link i det oprindelige forum som peger på den nye placering.

en: Locking and disabling comments
da: Lås og deaktivér kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
da: Vælg <em>Lukket</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at lukke tråden (og dermed forhindre nye kommentarer). Vælg <em>Skjult</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at skjule alle eksisterende kommentarer i tråden og forhindre nye kommentarer.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
da: Forummer indeholder forumemner. Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: Use containers to group related forums.
da: Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: A forum holds related forum topics.
da: Et forum indeholder beslægtede forumemner.

en: Add new @node_type
da: Tilføj ny @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
da: Elementet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer i stedet.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumemne</em> starter en ny diskussionstråd i et forum.

en: Control forum hierarchy settings.
da: Håndtér indstillinger for forumhierarki.

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: Provides discussion forums.
da: Tilbyder diskussionsforummer.

en: Forum settings
da: Indstillinger for forum

en: Hot topic, new comments
da: Populært emne, nye kommentarer

en: Hot topic
da: Populært emne

en: Normal topic
da: Normalt emne

en: Closed topic
da: Lukket emne

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Block count
da: Blokantal

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette forummet %label?

en: Forum content
da: Forumindhold

en: The content ID of the forum index entry.
da: Indholds-ID for forumindekselementet.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
da[0]: 1 nyt indlæg<span class="visually-hidden"> i forummet %title</span>
da[1]: @count nye indlæg<span class="visually-hidden"> i forummet %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
da[0]: 1 nyt indlæg<span class="visually-hidden"> i emnet %title</span>
da[1]: @count nye indlæg<span class="visually-hidden"> i emnet %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
da: Forummet %label samt alle underforummer er blevet slettet.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
da: forum: %label samt alle underforummer slettet.

en: Updated @type %term.
da: @type %term opdateret.

en: Delete forum
da: Slet forum

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Forum blocks
da: Forumblokke

en: Active forum block
da: Aktiv forumblok

en: Active forum Count
da: Antal aktive forummer

en: New forum Count
da: Antal nye forummer

en: Forum topics block
da: Forumemneblok

en: Forum default topic order
da: Standard emnerækkefølge i forum

en: Forum vocabulary ID
da: Forum ordforråd-ID

en: Active forum topics block
da: Aktive emner

en: New forum topics block
da: Nye emner

en: Log in to post new content in the forum.
da: Log ind for at oprette nyt indhold i forummet.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
da: Forumblad

en: By @author @time ago
da: Af @author for @time siden

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
da: Et forum er repræsenteret ved en hierarkisk struktur der består af:

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
da: <em>Forumemner</em> indsendt af brugerne (for eksempel <em>Hvordan koger man kartofler</em>), som starter diskussioner.

en: Setting up the forum structure
da: Opsætning af forumstruktur

en: Navigating in the forum
da: Forumnavigation

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alt <em>Forum</em>-indhold

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alle ord fra %vocabulary

en: Default comment field
da: Standard kommentarfelt

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href=":forum">forummer</a> for mere information.

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
da: Gå til <a href=":forums">Forumsiden</a> for at oprette beholdere og forummer til holde styr på dine diskussionsemner.

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
da: Linket <a href=":create-topic">Forumemne</a> på siden <a href=":content-add">Opret indhold</a> opretter det første indlæg i en ny diskussion.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
da: Tilpas visningen af dine forumemner. Organisér dine forummer på <a href=":forum-structure">forum struktursiden</a>.

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alle ord i <a href=":url">%vocabulary</a>.

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
da: Ingen beholdere eller forummer til rådighed. <a href=":container">Tilføj en beholder</a> eller <a href=":forum">tilføj et forum</a>.
