Forum (1.1.3) - en to ro translation catalogue (151 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Delete
ro: Șterge

en: Replies
ro: Replici

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Comments
ro: Comentarii

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Container
ro: Recipient

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Add container
ro: Adaugă container

en: Settings
ro: Setări

en: edit container
ro: editează containerul

en: General discussion
ro: Discuţie generală

en: edit forum
ro: editează forumul

en: Forum name
ro: Numele forumului

en: Add forum
ro: Adaugă forum

en: Node
ro: Nod

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Off
ro: Oprit

en: Comment
ro: Comentariu

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Term
ro: Termen

en: Last reply
ro: Ultima replică

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: Posts
ro: Articole

en: Forums
ro: Forumuri

en: No forums defined
ro: Nu sunt forumuri definite

en: This topic has been moved
ro: Acest subiect a fost mutat

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: Edit container
ro: Editează containerul

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: New forum topics
ro: Subiectele noi din forum

en: More help
ro: Ajutor suplimentar

en: Number of topics
ro: Numărul subiectului

en: Active forum topics
ro: Subiectele active ale forumului

en: Read the latest forum topics.
ro: Citeşte ultimele subiecte.

en: Edit forum
ro: Editează forumul

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ro: Acesta este vocabularul alocat forumului. Unele opţiuni specifice vocabularului au fost înlăturate.

en: Leave shadow copy
ro: Lasă o umbră

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ro: Dacă mutaţi acest subiect, puteţi lăsa un link către noua locaţie în vechiul forum.

en: Container name
ro: Numele containerului

en: forum container
ro: container forum

en: Created new @type %term.
ro: Noul @type %term a fost creat.

en: The @type %term has been updated.
ro: @type %term a fost actualizat.

en: About
ro: Despre

en: Not sticky
ro: Nelipicios

en: New posts
ro: Postări noi

en: Steps
ro: Pași

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Uses
ro: Folosește

en: Post date
ro: Data postării

en: Last comment time
ro: Data ultimului comentariu

en: Date and time of when the last comment was posted.
ro: Data și ora la care a fost postat ultimul comentariu.

en: Comment count
ro: Contor comentarii

en: The number of comments a node has.
ro: Numărul de comentarii pe care le are un nod.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ro: Numele scurt dar sugestiv pentru această colecţie structurată de discuţii.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ro: Descrierea şi regulile discuţiilor din acest forum.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ro: Numele scurt dar sugestiv al acestei colecţii de forumuri înrudite.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ro: Numărul implicit de subiecte din forum afişate pe pagină.

en: Default display order for topics.
ro: Ordinea implicită pentru ordonarea subiectelor.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ro: Containerele sunt plasate de obicei la la nivelul de sus (rădăcină) dar pot fi plasate, de asemenea, în interiorul altui container sau forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ro: Forumurile pot fi plasate la nivelul de sus (rădăcină) sau în interiorul altui container sau forum.

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ro: Nu aveți dreptul de a posta conţinut nou în forum.

en: No new posts
ro: Nu sunt postări noi

en: Sticky topic
ro: Subiect lipicios

en: Administer forums
ro: Administrați forumuri

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ro: Numărul de răspunsuri pe care trebuie să-l aibă un forum pentru a fi considerat "fierbinte".

en: Starting a discussion
ro: Inițierea unei discuții

en: Moving forum topics
ro: Mutarea subiectelor de forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ro: Un subiect de forum (și toate comentariile sale) poate fi mutat între forumuri prin selectarea unui forum diferit în timpul editării unui subiect de forum. Când mutați un subiect de forum între forumuri, opțiunea <em>Lasă o copie</em> creează o legătură în forumul original care indică către noua locație.

en: Locking and disabling comments
ro: Blocare și dezactivare comentarii

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ro: Selectând <em>închis</em> de pe <em>setările comentariului</em> în timpul editării unui topic de forum va bloca (va împiedica crearea noilor comentarii) un fir de discuție. Selectând <em>ascuns</em> de pe <em>setările comentariului</em> în timpul editării unui topic de forum va ascunde toate comentariile dintr-un fir de discuție și va împiedica crearea de noi comentarii.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ro: Forumurile conțin subiecte de forum. Folosiți containere pentru a grupa forumurile înrudite.

en: Use containers to group related forums.
ro: Utilizați containere pentru a grupa forumuri care au legătură.

en: A forum holds related forum topics.
ro: Un forum deține subiecte de forum înrudite.

en: Add new @node_type
ro: Adăugare @node_type nou

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ro: Elementul %forum este un container de forum, nu un forum. Selectați, în schimb, unul dintre forumurile de mai jos.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ro: Un <em>subiect de forum</em> începe un nou fir de discuție în cadrul unui forum.

en: Control forum hierarchy settings.
ro: Controlați setările ierarhiei forumului.

en: Forum navigation vocabulary
ro: Vocabularul de navigare al forumului

en: Provides discussion forums.
ro: Furnizează forumuri de discuții.

en: Forum settings
ro: Setări forum

en: Hot topic, new comments
ro: Subiect fierbinte, comentarii noi

en: Hot topic
ro: Subiect fierbinte

en: Normal topic
ro: Subiect normal

en: Closed topic
ro: Subiect închis

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: The date the content was posted.
ro: Data la care conținutul a fost postat.

en: Whether or not the content is sticky.
ro: Conținutul este sau nu evidențiat.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ro: Dacă este sau nu lipicios conținutul. Pentru a lista conținutul lipicios prima dată, setați-l descrescător.

en: Has taxonomy term ID
ro: Are ID-ul termenului din taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ro: Afișați conținutul dacă acesta conține termenii de taxonomie selectați.

en: Has taxonomy term
ro: Are termen în taxonomie

en: Block count
ro: Numărul blocurilor

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți forumul %label?

en: Forum content
ro: Conținut forum

en: The content ID of the forum index entry.
ro: ID-ul conținutului intrării indexate din forum.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
ro[0]: 1 postare nouă<span class="visually-hidden"> în forumul %title</span>
ro[1]: @count postări noi<span class="visually-hidden"> în forumul %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
ro[0]: 1 postare nouă<span class="visually-hidden"> în topicul %title</span>
ro[1]: @count postări noi<span class="visually-hidden"> în topicul %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
ro: Forumul %label și toate sub-forumurile au fost șterse.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
ro: forum: %label și toate sub-forumurile sale au fost șterse.

en: Updated @type %term.
ro: @type %term actualizat.

en: Delete forum
ro: Șterge forum

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Forum blocks
ro: Blocuri forum

en: Active forum block
ro: Bloc forum activ

en: Active forum Count
ro: Counter de forum activ

en: New forum Count
ro: Un nou counter de forum

en: Forum topics block
ro: Bloc subiecte forum

en: Forum default topic order
ro: Ordinea implicită a subiectelor forumului

en: Forum vocabulary ID
ro: ID vocabular forum

en: Active forum topics block
ro: Bloc subiecte forum active

en: New forum topics block
ro: Bloc subiecte forum noi

en: Log in to post new content in the forum.
ro: Autentificați-vă pentru a posta conținut nou pe forum.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
ro: Filă forum

en: By @author @time ago
ro: De @author cu @time în urmă

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped.
ro: Modulul Forum vă lasă să creați forumuri de discuții înșiruite cu funcționalități similare altor sisteme de mesaje de bord. Într-un forum, utilizatorii postează topicuri și mesaje în ierarhii înlănțuite, permițând ca discuțiile să fie categorizate și grupate.

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
ro: Un forum este reprezentat de o structură ierarhică, care constă în:

en: <em>Forums</em> (for example, <em>Recipes for cooking vegetables</em>)
ro: <em>Forumuri</em> (de exemplu, <em>Rețete de gătire a legumelor</em>)

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
ro: <em>Subiecte de forum</em> trimise de utilizatori (de exemplu, <em>Cum să gătim cartofi</em>), care încep discuții.

en: Threaded <em>comments</em> submitted by users (for example, <em>You wash the potatoes first and then...</em>).
ro: <em>Comentariile</em> înșiruite, submise de utilizatori (de exemplu, <em>Prima dată spălați cartofii, apoi...</em>).

en: Optional <em>containers</em>, used to group similar forums. Forums can be placed inside containers, and vice versa.
ro: <em>Containere</em> opționale, folosite pentru a grupa forumurile similare. Forumurile pot fi plasate în interiorul containerelor și vice versa.

en: Setting up the forum structure
ro: Configurarea structurii forumului

en: Navigating in the forum
ro: Navigare pe forum

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți tot conținutul de tip<em>Forum</em>

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți toți termenii %vocabulary

en: Default comment field
ro: Câmpul implicit al comentariului

en: The Forum module adds and uses a content type called <em>Forum topic</em>. For background information on content types, see the <a href=":node_help">Node module help page</a>.
ro: Modulul Forum adaugă și folosește un tip de conținut numit <em>Subiect de forum</em>. Pentru informații de bază despre tipurile de conținut, vedeți <a href=":node_help">pagina de ajutor a modulului Node</a>.

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":forum">documentația on-line pentru modulul Forum</a>.

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ro: Vizitați <a href=":forums">pagina Forumurilor</a> pentru a configura containerele și forumurile să susțină subiectele dvs. de discuție.

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ro: Legătura <a href=":create-topic">Subiect de Forum</a> de pe pagina <a href=":content-add">Adăugați conținut</a> creează primul post a unei discuții înlănțuite noi sau un fir de discuție nou.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
ro: Reglați afișarea subiectelor dvs. de forum. Organizați forumurile pe <a href=":forum-structure">pagina de structură a forumurilor</a>.

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți toți termenii <a href=":url">%vocabulary</a>

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
ro: Nu sunt disponibile containere sau forumuri. <a href=":container">Adăugați un container</a> sau <a href=":forum">Adăugați un forum</a>.
