Forward (8.x-2.1) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Title
pt: Título

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Personal message
pt: Mensagem pessoal

en: page
pt: página

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Icon and text
pt: Ícone e texto

en: Path
pt: Caminho

en: Teaser
pt: Chamada

en: User
pt: Usuário

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Your name
pt: Seu nome

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Filter
pt: Filtrar

en: User Interface
pt: Interface de usuário

en: Desc
pt: Decrescente

en: Send to
pt: Enviar para

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: Style
pt: Estilo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Apply
pt: Aplicar

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Text only
pt: Somente texto

en: Icon only
pt: Somente ícone

en: Select the visual style of the link.
pt: Selecione o estilo visual do link

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Send Message
pt: Enviar Mensagem

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone

en: Your email address
pt: Seu endereço de e-mail

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Forward this page to a friend
pt: Encaminhar esta página para um amigo

en: Allow HTML in personal messages
pt: Permitir HTML nas mensagens pessoais

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Filter format
pt: Formato do filtro

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Email a friend form
pt: Formulário Indique a um amigo

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: View modes
pt: Modos de exibição
