Forward (8.x-2.3) - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Personal message
fr: Message personnel

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Icon and text
fr: Icône et texte

en: Path
fr: Chemin

en: Teaser
fr: Accroche

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Forward
fr: Transférer

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Your name
fr: Votre nom

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Filter
fr: Filtrer

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Sort by
fr: Trier par

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: Link style
fr: Style de lien

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: Offset
fr: Décalage

en: Text only
fr: Texte seulement

en: About
fr: À propos

en: Icon only
fr: Icône seulement

en: Select the visual style of the link.
fr: Choisissez le style visuel du lien.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: How many times a user can use the form in a one hour period. This will help prevent the forward module from being used for spamming.
fr: Combien de fois un utilisateur peut utiliser le formulaire dans une période d'une heure. Cela aidera à empêcher le module forward d'être utilisé pour du spam.

en: Forward this page to a friend
fr: Envoyer cette page à un ami

en: Show forwarding link/form
fr: Montrer les liens/formulaires de Forward

en: Flood control limit
fr: Limite pour le contrôle du flood

en: Flood control error
fr: Erreur de contrôle de flood

en: Allow HTML in personal messages
fr: Autoriser le code HTML dans les messages personnels

en: Enter multiple addresses on separate lines or separate them with commas.
fr: Entrez plusieurs adresses sur des lignes différentes ou séparées par des virgules.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Filter format
fr: Format de filtre

en: Email from address
fr: Adresse de l'expéditeur du courriel

en: Entity Types
fr: Types d'entités

en: Sender's name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Flood Control
fr: Contrôle de flood

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: Override email address
fr: Supplanter l'adresse de courriel

en: Administer forward
fr: Administrer forward

en: Master
fr: Principal

en: Entity title
fr: Titre de l'entité

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: View modes
fr: Modes d'affichage

en: a link
fr: Un lien

en: The path that was forwarded.
fr: Le chemin qui a été transféré

en: Generate a nofollow tag on the forward link (rel="nofollow")
fr: Générer une balise nofollow sur le lien de transfert (rel="nofollow")

en: Generate a noindex meta tag on the forward page
fr: Générer une balise meta noindex sur la page de transfert

en: Forward link
fr: Lien de transfert

en: Tokens related to forward module.
fr: Jetons (tokens) associés au module Forward.

en: Email recipient(s)
fr: Destinataire(s) du courriel

en: Name of sender as entered in Forwarding form.
fr: Nom de l'expéditeur comme saisi dans le formulaire de transfert.

en: Forward count
fr: Nombre de transferts

en: Most recent forward
fr: Transfert le plus récent

en: (Recipient list)
fr: (Liste de destinataires)

en: (Your name)
fr: (Votre nom)

en: Entity link
fr: Lien de l'entité

en: HTML is not allowed in this field.
fr: Le HTML n'est pas autorisé dans ce champ.

en: Forward log
fr: Journal de Forward

en: (Your email address)
fr: (Votre adresse email)

en: a page
fr: une page

en: <a href="@entity-url">Read more about @entity-name</a>
fr: <a href="@entity-url">En savoir plus sur @entity-name</a>

en: You are going to email the following:
fr: Vous allez envoyer ce qui suit:

en: The message subject will be:
fr: L'objet du message sera:

en: Your personal message
fr: Votre message personnel
