Forward (8.x-2.4) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Personal message
id: Pesan pribadi

en: page
id: halaman

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Path
id: Jalur

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Your name
id: Nama anda

en: Hostname
id: Nama host

en: Fields
id: Bidang isian

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: Style
id: Gaya

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Path to custom logo
id: Lokasi ke logo buatan sendiri

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri

en: Your email address
id: Alamat email Anda

en: Link title
id: Tautan judul

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Interface
id: Antarmuka

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Filter format
id: Format filter

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: View modes
id: Mode tampilan

en: Entity link
id: Tautan entitas
