FreeAgent API (1.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (66 entries)

en: user
id: anggota

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: Date
id: Tanggal

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: category
id: kategori

en: Open
id: Buka

en: Region
id: Wilayah

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Last month
id: Bulan lalu

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Locale
id: Lokal

en: Month
id: Bulan

en: Invoices
id: Invoice

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: May
id: Mei

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Users
id: Pengguna

en: Task
id: Perintah

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Aug
id: Agu

en: Oct
id: Okt

en: Dec
id: Des

en: Reference
id: Referensi

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Terapkan

en: Tasks
id: Tugas

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Web services
id: Layanan web

en: This week
id: Pekan ini

en: This month
id: Bulan ini

en: This year
id: Tahun ini

en: Last week
id: Pekan lalu

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Chart
id: Grafik

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: contact
id: kontak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Asc
id: Urutan turun

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total
