Frontify (2.0.2) - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: URL
uk: URL-адреса

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: asset
uk: ресурс

en: Debug
uk: Зневадження

en: Debug mode
uk: Режим зневадження

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Configure Image Styles
uk: Конфігурувати стилі зображень

en: The path '@uri' is invalid.
uk: Шлях '@uri' є неприпустимим.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це важливо для доступності.
