Frontify Assets (1.0.6) - en to uk translation catalogue (26 entries)

en: Remove
uk: Вилучити

en: Image
uk: Зображення

en: URL
uk: URL-адреса

en: File Size
uk: Розмір файла

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: File name
uk: Назва файла

en: File size
uk: Розмір файла

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: General
uk: Загальне

en: Debug
uk: Зневадження

en: File Name
uk: Назва файлу

en: Debug mode
uk: Режим зневадження

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Created At
uk: Створено

en: File Mime Type
uk: Mime-тип файла

en: Configure Image Styles
uk: Конфігурувати стилі зображень

en: The path '@uri' is invalid.
uk: Шлях '@uri' є неприпустимим.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
uk: Короткий опис зображення, використовуваний зчитувачами екранів і коли неможливо завантажити зображення. Це важливо для доступності.

en: File mime type
uk: Тип mime файлу
