Galleria JS (1.0.1) - en to fr translation catalogue (68 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Top
fr: Haut

en: Views
fr: Vues

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Theme
fr: Thème

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: next
fr: suivant

en: Show
fr: Afficher

en: Idle time
fr: Temps d'inactivité

en: Empty
fr: Vide

en: Extend
fr: Extension

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Image crop
fr: Recadrage de l'image

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Skin
fr: Habillage

en: Overlay opacity
fr: Opacité du calque

en: Queue
fr: File

en: Display the results as a slideshow.
fr: Affiche les résultats sous forme de diaporama.

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Data source
fr: Source de données

en: Numbers
fr: Nombres

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: <Custom>
fr: --Personnalisé--

en: Show info
fr: Montrer les informations

en: Classic
fr: Classique

en: Show counter
fr: Montrer le compteur

en: Custom theme
fr: Thème personnalisé

en: Custom theme path
fr: Chemin du thème personnalisé

en: Carousel speed
fr: Vitesse du carrousel

en: The slide speed of the carousel in milliseconds.
fr: Vitesse de déplacement du carrousel en millisecondes.

en: Image margin
fr: Marge de l'image

en: Sets a margin between the image and stage. Specify the number of pixels.
fr: Définit une marge entre l'image et la scène. Spécifiez le nombre de pixels.

en: Image position
fr: Position de l'image

en: Max scale ratio
fr: Ratio de mise à l'échelle max

en: Sets the maximum scale ratio for images. If you don't want Galleria to upscale any images, set this to 1. Leaving it blank will allow any scaling of the images.
fr: Définit un ratio maximum de l'échelle des images. Si vous ne voulez pas que Galleria augmente l'échelle des images, définissez ceci à 1. Laissez vide autorisera n'importe quelle mise à l'échelle des images.

en: Popup links
fr: Liens Popup

en: Preload
fr: Préchargement

en: Galleria queues all activation clicks (next/prev & thumbnails). You can see this effect when, for example, clicking %next many times. If you don't want Galleria to queue, then uncheck the box.
fr: Galleria met en attente tous les clics d'activation (préc. / suiv. & les vignettes). Vous pouvez voir cet effet, par exemple, en cliquant sur %next à plusieurs reprises. Si vous ne voulez pas que Galleria crée une liste d'attente, alors décochez cette option.

en: Fade/Slide
fr: Fondu/Glisser

en: The milliseconds used when applying the transition.
fr: Les millisecondes utilisées lorsque la transition est appliquée.

en: Data config
fr: Configuration des données

en: Keep source
fr: Conserver la source

en: Slides
fr: Diapositives

en: Slideshow Type
fr: Type de diaporama

en: Click next
fr: Cliquer suivant

en: Idle speed
fr: Vitesse en inactivité

en: Image pan
fr: Image Pan

en: Image pan smoothness
fr: Souplesse d'Image Pan

en: Min scale ratio
fr: Ratio de mise à l'échelle min

en: This option acts as a helper for attaching a lightbox when the user clicks on an image. If you have a link defined for the image, the link will take precedence.
fr: Cette option agit comme une aide pour attacher une Lightbox lorsqu'un utilisateur clique sur une image. Si un lien est défini pour l'image, le lien prendra la priorité.

en: Lightbox fade speed
fr: Vitesse de fondu Lightbox

en: Lightbox transition speed
fr: Vitesse de transition Lightbox

en: Overlay background
fr: Arrière-plan du calque

en: Pause on interaction
fr: Pause sur interaction

en: Thumb fit
fr: Ajustement de la vignette

en: Thumb margin
fr: Marge de la vignette

en: Pulse
fr: Pulsation

en: Modules Page
fr: Page des modules.

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: @module options
fr: Options pour @module

en: Dummy
fr: Factice

en: Swipe
fr: Glisser
