Gaya Popup (1.0.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Area
hi: छेत्र

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Close
hi: बंद करे

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
