General Data Protection Regulation (3.1.1) - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Notes
ja: ノート

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Fields
ja: フィールド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Template
ja: テンプレート

en: Task
ja: タスク

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Apply
ja: 適用

en: Tasks
ja: タスク

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Bundle
ja: バンドル

en: Created by
ja: 作成者

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Task ID
ja: タスクID

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ja: データの転送先 %destination にデータを保存できませんでした。これは file_save_data() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: 格納先が不正なためデータを保存しませんでした。より詳しい情報は、システムログを参照してください。

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
ja: 手動で入力するパスは、/ か ? か # から始めなければなりません。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿
